نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
دکتری

مصاحبه دکتری چیست؟ موفقیت در مصاحبه دکتری

میهن مشاور قصد دارد در این مقاله به مبحث مصاحبه دکتری بپردازد. شما می توانید تمامی نکات مهم در فرایند مصاحبه دکتری را در این مقاله مشاهده نمایید. با ما همراه باشید.
مصاحبه دکتری سراسری یکی از مهم ترین مراحل آزمون دکتری به حساب می آید .
کسب نمره کتبی ( تراز ) در کنکور دکتری سراسری پایان راه و تعیین کننده دانشگاه قبولی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری نیست چرا که این نمره فقط نیمی از نمره کل را مشخص می کند و ۵۰ درصد مابقی مربوط به مصاحبه دکتری می باشد در نتیجه داوطلبانی که توانسته اند حدنصاب دعوت به مصاحبه دانشگاه های سراسری را کسب کنند باید خود را برای این مرحله از آزمون دکتری آماده کنند .

شرایط لازم برای دعوت به مصاحبه دکتری

از شرایط لازم برای دعوت به مصاحبه دکتری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• ثبت نام آزمون دکتری
• شرکت در آزمون دکتری
• تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری
• کسب حد نصاب هر دانشگاه برای دعوت شدن به مصاحبه دکتری

داوطلبانی که دارای ۴ شرط ذکر شده در بالا باشند ، به مصاحبه دانشگاه های انتخاب کرده خود دعوت خواهند شد و باید در زمان مقرر شده سر جلسه حضور یابند .
سوالات زیادی در مصاحبه دکتری وجود دارد که آمادگی برای آنها بسیار آسان است اما مواجه شدن با آنها برای اولین بار در جلسه مصاحبه می تواند دشواری هایی را برای متقاضیان ایجاد کند. در اینجا برخی از این نکات را با هم بررسی می کنیم.
یکی از سوالات این است که در مورد پایان نامه خود توضیح دهید. در این مرحله لازم است موضوع پایان نامه خود را به صورت واضح و در یک یا چند جمله با بیانی روشن معرفی کنید. لازم نیست شما در مورد جزئیات کار خود توضیحی ارائه کنید ولی باید به کل پایان نامه خود مسلط باشید.

نکات طلائی موفقیت در مصاحبه دکتری

در هر بخشی از زندگی انسان نکاتی هستند که دانستن آن موجب می شود تا شخص بتواند در زمینه ای مشخص موفق باشد . در این قسمت از مقاله نکات مهم و طلائی را برای داوطلبان شرکت در جلسه مصاحبه دکتری آورده ایم تا بتوانند در این قسمت از آزمون دکتری نیز موفقیت کامل کسب کنند . نکات مهم و طلائی در جلسه مصاحبه دکتری سراسری به شرح زیر اند :

• دستاورد های شما برای مصاحبه کنندگان مهم است ، نه آرزو های شما پس آنچه در رزومه خود دارید ارائه دهید .
• توان پژوهشی و سطح علمی شما جز یکی از مهم ترین عامل های انتخاب است .
• صداقت داشتن خوب است ، اما بهتر است در روز مصاحبه دکتری هیچگاه از ضعف های خود نگویید .
• تدریس و سوابق تدریس می تواند رزومه ای قوی برای شما باشد .
• هر چقدر هم که مدرک داشته باشید و دوره های مختلف را گذرانده باشد نمی تواند ضعف امتیاز پژوهشی را بپوشاند .
• پوشیدن لباس مناسب و آراسته بودن را در اولویت قرار دهید .
• سعی کنید رشته دکتری خود را متناسب با رشته و پایان نامه خود انتخاب کنید تا برای سوال ” چرا این رشته را انتخاب کردید؟ ” پاسخ مناسب تری داشته باشید .
• اشتغال می تواند در پذیرش شما تاثیر منفی داشته باشد پس اگر در آن لحظه شاغل هستید ، بازگو نکنید .
• ضعف های خود را از مصاحبه کنندگان پنهان نگه دارید .
• معدل بالا و عدم توان پاسخ گویی به سوالات مصاحبه کنندگان باعث ایجاد ابهام در توانایی های شما می شود پس بهتر است کمی مطالعه در زمینه دروس خود داشته باشید .
• پایان نامه شما می تواند نقطه قوتی در مصاحبه باشد ، بر مطالب آن مسلط باشید و حتی الامکان از آن مقاله ای علمی تهیه نمایید. از استادان خود توصیه نامه ای قوی تهیه کنید . وجود توصیه نامه تاثیر مثبتی در نمره مصاحبه خواهد داشت .
• مقاله بنویسید ! داشتن مقاله مهارت شما در موضوع تحصیلی را مشخص می کند .
• در انتخاب مجله جهت انتشارات مقالات خود دقت کنید . مجلات معتبر برابر است با رزومه قوی تر و نمره بهتر .
• در کنفرانس های معتبر مقاله ارائه نمایید . البته چاپ مقاله در مجله معتبر دارای امتیاز بالاتری نسبت به چاپ مقاله در کنفرانس معتبر دارد .
• کتاب تالیف کنید . داشتن کتاب نیز تاثیر به سزایی در نمره مصاحبه دارد .
• تحقیقات خود را در یک زمینه خاص دنبال کنید و شاخه به شاخه نپرید . متمرکز بودن روی یک موضوع می تواند اطلاعات شما را قوی تر کند .
• مدرک تسلط کافی بر زبان انگلیسی و یا سایر زبان ها را داشته باشید وبهتر است در با آن زبان ها مقاله بنویسید .
• عدم توانایی خود را توجیه نکنید .
• شکست در مصاحبه پایان همه چیز نیست! تلاش خود را ادامه دهید ، رزومه سازی کنید و سال های بعد دوباره شانس خود را آزمایش کنید .
• در هر شرایط تحصیلی اعتماد به نفس داشته باشید .
• دقایق اول مصاحبه ، مهمترین لحظات هستند . از قبل خود را برای اولین دقایق آماده کنید زیرا مصاحبه کنندگان شما را تنها در دقایق اول ارزیابی خواهند کرد .

در فرایند مصاحبه دکتری به خاطر داشته باشید که داشتن انگیزه، کلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دکترا می باشد. صرفاً قبولی در مرحله اول این آزمون نمی تواند دلیل مناسبی برای ادامه تحصیل شما درمقطع دکتری باشد.

نکته بسیار مهم در مورد مصاحبه این است که شما توانایی عوض کردن عقیده اساتید را دارید در صورتی که شما علاقه مندی و پیگیر بودن خود را نشان دهید و در پاسخ به سوالات صادق باشید. می توانید یک پرونده مختصر از اطلاعات مقاطع مختلف تحصیلیتان، سوابق کاری و توانایی های خود تهیه کنید تا در صورت لزوم ارائه نمایید.

به همراه داشتن توصیه نامه علمی که از طرف استاد راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشدتان نوشته شده و در پاکت سر بسته ای قرار داده شده است می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.

با توجه به اینکه بسیاری از مقالات و کتابهای مرجع به زبان انگلیسی نوشته می شوند و شما برای پیشبرد پایان نامه خود باید از آنها استفاده کنید، تسلط به زبان انگلیسی حائز اهمیت خواهد بود. در صورتی که در یکی از آزمونهای مورد قبول دانشگاهها موفق به کسب مدرک زبان شده اید حتماً مدرک خود را به همراه داشته باشید، در غیر این صورت حتی اگر در درس زبان ضعیف هستید می توانید خود را در یادگیری آن مشتاق نشان دهید، به عنوان مثال در صورتی که به کلاس زبان می روید حتماً به آن اشاره کنید.

توجه داشته باشید که برای یک استاد خیلی مهم است که دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت روی پایان نامه خود کار کند و اشتغال به کار می تواند تأثیر منفی بر روی نظر اساتید داشته باشد، البته در صورتی که کار فعلی شما در زمینه ای غیر از تدریس است. داشتن سابقه تدریس، نوشتن و یا ترجمه کتاب و از این قبیل کارهای تحصیلی می تواند به روند مصاحبه شما کمک کند.
سوالات انگلیسی مصاحبه دکتری چیست؟
سوالی که به طور معمول داوطلبان دکتری می پرسند این است که مصاحبه انگلیسی آزمون دکتری به چه صورت برگزار می شود؟ چه مدت زمان به آن اختصاص می یابد و یا اینکه چه سوالاتی در مصاحبه انگلیسی دکتری متداول تر است.
به گزارش میهن مشاور به طور معمول سوالاتی نظیر بک گراند آموزشی شما، و معرفی کردن خود به زبان انگلیسی جزء موارد متداول در آزمون مصاحبه است. بنابراین بهتر است مقدمه ای راجع به معرفی خودتان به انگلیسی در ذهن داشته باشید تا بتوانید راحت تر به اینگونه سوالات پاسخ دهید. در مصاحبه دکتری امکان طرح هر گونه سوال به زبان انگلیسی وجود دارد. به داوطلبان توصیه می شود مکالمه خود را تا حدی ارتقاء دهند تا بتوانند از عهده این قسمت با موفقیت بیرون بیایند. گاهاً نیز مشاهده می شود که یک متن انگلیسی جلو داوطلب گذاشته و از وی خواسته می شود متن را خوانده و ترجمه کند. البته متن بیشتر اوقات تخصصی است.
همچنین سوالات پیرامون پایان نامه نیز امری متداول است.

در رابطه با زمان اختصاص یافته به این بخش از سوالات انگلیسی معمولا یک چهارم زمان کل مصاحبه است و یا حتی کمتر. البته نمی توان نسخه جامعی برای مدت زمان پیچید.

پاسخ به سوالات انگلیسی مصاحبه دکتری

یادتان باشد در هنگام پاسخ دهی به سوالات دکتری بایستی اطلاعات خود را به زبان انگلیسی بیان نمود و با صدایی رسا و قابل فهم به تک به تک سوالات پاسخ دهید. نکته مهمی که گاهاً فراموش می شود این است که ما فراموش می کنیم پر حرفی کنیم… بله پر حرفی. در سوالات انگلیسی هدف تشخیص مهارت زبانی شماست بنابراین سعی کنید به جوانب مختلف سوال پاسخ دهید کار خود را ادامه دهید تا زمانی که مصاحبه کنننده حرف شما را قطع کند. توصیه می شود قبل از مصاحبه بارها و بارها سوالات متداول را از خود پرسیده و با صدای بلند پاسخ دهید تا روز مصاحبه اعتماد به نفس کافی در این زمینه داشته باشید.

مصاحبه دکتری چیست؟ موفقیت در مصاحبه دکتری
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه مصاحبه دکتری چیست؟ موفقیت در مصاحبه دکتری

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

زمان مهلت مجدد ثبت نام دکتری
زمان مهلت مجدد ثبت نام دکتری

مهلت مجدد ثبت نام دکتری 97 یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان ورود به این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =