نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
رشته خدمات کار و دانش

رشته خدمات کار و دانش

رشته خدمات کار و دانش جز رشته های تحصیلی پرطرفدار شاخه کاردانش است، که ترکیبی از مواد درسی متنوعی می باشد و به تناسب نیاز بازار کار سازماندهی می گردد. سه شاخه از کار و دانش در زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی تشکیل شده و هر زمینه دارای یک یا چند گروه که هر گروه نیز دارای یک یا چند دسته اصلی است

 

معرفی رشته خدمات کار و دانش

سه شاخه از کار و دانش در زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی تشکیل شده و هر زمینه دارای یک یا چند گروه که هر گروه نیز دارای یک یا چند دسته اصلی است، که هر گدام از رشته‌ها نیز دارای یک یا چند رشته مهارتی می باشد. در تمامی این رشته‌ های مهارتی در شاخه کار و دانش 53 واحد به دروس عمومی و انتخابی و حدود 43 واحد به دروس مهارتی اختصاص یافته است و به واحدهای آموزشی مربوط به شاخه کار و دانش گفته می‌شود.

به طور کلی می توان مواد درسی رشته های کار دانش را به صورت زیر تقسیم بندی کرد :

رشته خدمات کار و دانش

دروس عمومی رشته خدمات کار و دانش

درسی است که آموختن آنها برای بینش عمومی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی دانش آموزان دوره متوسطه مهم تلقی می گردد. تعداد این درس ها در کلیه رشته های شاخه کاردانش حدود 53 واحد بوده که 31 واحد آن در پایه اول و 22 واحد در سال های دوم و سوم به دانش آموزان تدریس می گردد.

دروس اختصاصی رشته خدمات کار و دانش

درس های اختصاصی، درس هایی است که دانش آموزان با گذراندن آنها پایه عملی یا علمی برای ورود به بازار کار و اشتغال یا ادامه تحصیل به دست می آورند.

دورس مهارتی رشته خدمات کار و دانش

و دروس مهارتی، شامل درس های اختصاصی شاخه کار دانش می باشد که به واسطه آن مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای اشتغال به یک حرفه آموزش داده می شود. تدوین استانداردهای مهارت به عهده سازمان و وزارتخانه بوده و برگزاری آزمون مهارت و تعیین حد نصاب نمره اختیارات سازمان های مذکور است. مسئولیت اغلب استانداردهای مهارت شاخه کاردانش به عهده مراجع زیر است:

  • سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور 
  • وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 
  • سازمان تبلیغات اسلامی 
  • سازمان صنایع دستی ایران 
  • وزارت بازرگانی 

رشته خدمات کار و دانش

رشته کشاورزی کار و دانش

رشته مکانیک کار و دانش

درسهای انتخابی رشته خدمات کار و دانش :

شامل درسهایی است که با توجه به تفاوت فردی برای پرورش و علایق و استعداد و رفع نیازهای آموزشی دانش آموزان در پایه اول متوسطه به دانش آموزان تدریس می گردد. درسهای انتخابی شامل درسهای جبرانی و درسهای پرورشی می باشد.

درس های تکمیل مهارت رشته خدمات کار و دانش:

شامل درسهایی می باشد که برای افزایش سطح اطلاعات و مهارت مورد نیاز برای ورود به بازار کار به دانش آموزان ارائه می گردد. برای مثال کارآفرینی ، قانون کار ، بهداشت و ایمنی کار ، کاروزی.

درس های اختیاری رشته خدمات کار و دانش: 

شامل درسهایی می باشد که با تعداد واحدهای مورد نیاز هر کدام از رشته های کار و دانش بر حسب شرایط و متقاضیان منطقه آموزشی به دانش آموز کار دانش تدریس می گردد.

 زمینه خدمات چهار گروه و هشت زیر گروه را شامل می شود. رشته های این زمینه در گروه های زیر ارائه می گردد:

  • هنر شامل هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه
  • مالی و اداری
  • خدمات غذایی: کنترل و تولید مواد
  • خدمات اجتماعی: هتلداری و سیاحتی

 با دقت در تنوع رشته های این شاخه، متوجه خواهیم شد که هر دانش آموزی با هر علاقه و توانمندی قادر است که رشته مورد نظر خود را انتخاب نماید ، به شرطی که انتخاب آگاهانه انجام دهد ، نه طبق معیارهای غلط و غیر علمی.

رشته خدمات کار و دانش
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه رشته خدمات کار و دانش

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =