نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
رشته چاپ

رشته چاپ

رشته چاپ یعنی تمدن و پیشرفت، صنعتی که گذشته رابه حال و حال را به آینده پیوند زده است. صنعت چاپ در دهه‌های اخیر با رشد چشمگیری روبرو بوده است؛ علی الخصوص در دهه 80 که انقلاب چاپ الکترونیک، موج شدیدی در دیجیتالی شدن فرآیندهای صنعت چاپ ایجاد نموده است. در حقیقت دیجیتالی نمودن هنرهای گرافیکی، منجر به ایجاد ظرفیت های بیشتر در صنعت چاپ شده است. نوآوری‌های جدید در فن‌آوری دیجیتال، منجر به کوتاه شدن مسیر تکامل صنعت چاپ از مهارت‌های اولیه و فعلی آن به سوی فن‌آوری‌های جدید گردیده است.

سیستم‌های چاپ دیجیتالی، دستگاه‌های چاپ با قابلیت‌ چاپ مستقیم تصاویر، فن‌آوری چاپ غیرضربه‌ ای، چاپ در زمان مورد نیاز همگی نشان دهنده تجهیزات و امکانات جدید و بازارهای جدید صنعت چاپ می باشد. امروزه صنعت چاپ را نمی توان مانند قبل به روش استاد و شاگردی یاد گرفت و لازم است مدیر یک چاپخانه یا ناظر چاپ، این صنعت مهم را به صورت آکادمیک یاد گیرد.

آشنایی و معرفی رشته چاپ

رشته چاپ به عنوان یکی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر در دانشگاه هنر ارائه می گردد. فارغ‌التحصیل این رشته در مرحله قبل از چاپ، با طراح‌ همکاری می نمایند تا طرحی مناسب برای چاپ خود ارائه بدهد زیرا برخی از اوقات یک گرافیست، طرحی را ارائه می دهد که بسیار جالب می باشد، ولی پیاده‌سازی آن یا عملی نمی باشد یا صرفه اقتصادی ندارد و یا در مدت زمان کوتاه موردنظرِ مشتریان، امکان‌پذیر نمی باشد.

دانش‌آموخته رشته چاپ در مرحله چاپ نیز یاد میگیرند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت نمایند تا قدم به قدم کار با کیفیت مطلوب ایجاد گردد و ضمن رعایت کیفیت بالا، زمان آماده‌‌سازی کاهش یابد و از ضایعات جلوگیری شود و با کمترین هزینه به نیازهای مختلف مشتریان جواب داده شود.

توانایی های لازم رشته چاپ

در تمام کشورهای جهان، رشته چاپ در دانشکده‌های هنری می باشد، بخاطر آنکه دانشجویان در رشته چاپ آنچه یاد می گیرند ساخت دستگاه های چاپ نمی باشد که نیاز باشد در دانشکده‌های فنی آموزش را فرا گیرند. کارشناس چاپ یاد می گیرد که چگونه فرآیند تولید یک کار چاپی را از مرحله قبل از چاپ، یعنی مرحله‌ای که طرح مشخص می گردد تا مرحله اتمام چاپ و زمانی که کار برای توزیع آماده می گردد بخوبی انجام شود، کاری که احتیاج به شناخت با طراحی و گرافیک دارد یعنی مدیر یک چاپخانه زمانی که یک طرح به او ارائه می گردد، باید بتواند طرح را درک کند و با آن ارتباط برقرار نماید.

رشته چاپ 1

فارغ‌التحصیل رشته چاپ باید با سایر رشته‌های هنری زبان یکسانی داشته باشند. اما این بدان معنا نیست که چاپ یک رشته ‌هنری می باشد. چاپ شامل هنر و صنعت می باشد و دانشجویان هر پنج گروه آزمایشی در صورت علاقه‌مندی به فرآیند چاپ و داشتن یک پایه هنری میتوانند در این رشته موفقیت کسب نمایند.

موقعیت شغلی رشته چاپ در ایران

فارغ‌التحصیلان رشته چاپ‌ با شناخت ویژگی های هر یک از سیستم‌های چاپی و تقدم و تأخر عملکرد هر یک از آنها،‌ نقش بسزایی در کیفیت محصولات چاپی خواهد داشت، صنف چاپ به نحوی با تمام فرآوری های صنعتی و محصولات کشاورزی و نیز بازاریابی داخلی و خارجی سر و کار دارد. فرآیند چاپ باید بصورتی انجام شود که در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه، کتاب‌ها بدون غلط، با کیفیت بالا و در تیراژ میلیونی چاپ گردد. فارغ‌التحصیل این رشته در مرحله بعد از چاپ نیز به مجموعه فعالیت‌های مختلف این مرحله مانند ورنی زنی، سلفون کشی، دایکات،‌ برش، قالب‌سازی، طلاکوبی و مواد مصرفی آنها مدیریت و نظارت دارند.

دروس پایه رشته چاپ

ریاضیات و آمار، شیمی عمومی، طراحی پایه، فیزیک، مبانی کامپیوتر و اینترنت، مبانی هنرهای تجسمی، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو، روش تحقیق، عکاسی پایه، آشنایی با هنر و تمدن ایران، آشنایی با هنر و تمدن جهان

دروس اصلی رشته چاپ

کارگاه عکاسی رنگی، کارگاه گرافیک، گرافیک کامپیوتر، صفحه‌آرایی، طراحی بسته‌بندی، طراحی و چاپ اوراق بهادار، کارآموزی،

دروس تخصصی رشته چاپ

آزمایشگاه مواد، تاریخ فناوری چاپ، استاندارد‌شناسی صنعت چاپ، مروری بر روش‌های چاپ، زبان تخصصی، تکنولوژی بسته‌بندی، تکنولوژی صحافی، کارگاه چاپ افست، لیتوگرافی، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی چاپ، قوانین و مقررات چاپ، کارگاه چاپ دیجیتال، کارگاه چاپ فلکسو، کارگاه چاپ گراور، کارگاه چاپ سیلک اسکترین، طرح و رساله.

معرفی رشته نقاشی

معرفی رشته نمایش

رشته چاپ
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه رشته چاپ

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

رشته هنر های تجسمی
معرفی رشته هنر های تجسمی

رشته هنر های تجسمی جز گرایش های مورد علاقه خیلی از دانشجویان است زیرا به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 10 =