نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 97

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۷

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری 97 در این بخش از سایت میهن مشاور ارائه شده است. مدتی بعد از شرکت متقاضیان در آزمون سراسری می بایست فرایند انتخاب رشته را انجام دهند. انتخاب رشته آزمون سراسری نیازمند سنجش دقیق شرایط تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری و همچنین بررسی شرایط خانوادگی . محیطی متقاضیان است. برای انجام یک انتخاب رشته مناسب داوطلبان آزمون سراسری بایستی به چندین نکته توجه داشته باشند زیرا دارای حساسیت بالایی میباشد که در زیر به این نکات اشاره می شود:

 

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری 97

متقاضیان زمان انتخاب رشته آزمون سراسری 97 را در ذهن داشته باشند و در بهترین زمان ممکن عمل انتخاب رشته را انجام دهند و آن را به روزهای انتهایی فرایند انتخاب رشته واگذار نکنند. اما همیشه متقاضیان می توانند در روزهای ابتدایی این کار را انجام داده و در صورتی که اصلاحیات جدیدی به دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری اضافه شد میتوانند دوباره برای اعمال تغییرات و ویرایش مجدد وارد سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری شوند. زمان انتخاب رشته آزمون سراسری نیمه مرداد ماه می باشد و نتایج نهایی انتخاب رشته آنها در شهریور ماه اعلام می شود.

 

دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 97

اولین قدم برای انجام یک انتخاب رشته مناسب مطالعه کامل و دقیق دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری می باشد. همانطور که می توانید در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ملاحظه نمایید، رشته های مختلفی بر اساس گروه آزمایشی فرد که شامل تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان می باشد موجود است و متقاضیان میتوانند بر اساس گروه آموزشی خود و علاقه مندی خود نسبت به کارنامه دریافتی کدها را انتخاب نمایند.

در کد رشته های روزانه در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری داوطلبان بایستی به چند نکته توجه داشته باشند. در رشته های روزانه داوطلبان نمی توانند بطور مجدد در آزمون سراسری سال بعد شرکت نمایند و چنانچه متقاضیان در یکی از رشته های روزانه پذیرفته شود یک سال از آزمون سراسری محروم می شود مگر اینکه تا تاریخ 1 اسفند انصراف خود را از دانشگاه اعلام نماید و بتواند در آزمون سراسری شرکت کند. متقاضیانی که در دوره های روزانه پذیرفته می شوند دارای تعهد خدمت پس از انجام دوره تحصیلی خود می باشند.

 

کد رشته شبانه انتخاب رشته آزمون سراسری 97

این کد رشته ها بصورت کد رشته های نوبت دوم در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ذکر شده اند و متقاضیان می بایست بعد از قبولی در این رشته ها شهریه مربوط به این دوره ها را پرداخت کنند. این شهریه برای همه رشته ها ثابت نبوده و بر اساس نوع رشته و بر این اساس که دارای واحد های نظری یا عملی متفاوتی باشند با یکدیگر تفاوت دارند. متقاضیان بعد از اتمام دوره تحصیل خود هیچ تعهدی به دولت نداشته و چون هزینه تحصیل را قبلا در واحد شهریه های دانشگاه پرداخت نموده اند نیازی به انجام تعهد خدمت ندارند و مدرک تحصیلی آنها آزاد می باشد. همچنین متقاضیان به این نکته توجه داشته باشند که کسانی که در دوره های شبانه پذیرفته می شوند هیچ تفاوتی به لحاظ ارزش مدرکی و همچنین شرایط استخدامی با سایر داوطلبان دوره های روزانه ندارند و در سر یک کلاس به همراه سایر دانشجویان دوره روزانه حاضر می شوند.

 

سهمیه مناطق در انتخاب رشته آزمون سراسری 97

در سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 آزمون سراسری، داوطلبان از لحاظ گذراندن دوره تعهد خدمت خود با یکدیگر تفاوت دارند و معمولا میزان تعهد خدمت متقاضیان مناطق 2 و 3 به میزان دو برابر تعهد خدمت داوطلبان مناطق 1 و سهمیه آزاد است. تمامی دانشگاهها بر اساس ظرفیت کلی خود آن را به ظرفیت مناطق یک تا سه برای پذیرش و همچنین سهمیه های ایثارگران تقسیم می کند.

 

سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته آزمون سراسری 97

سهمیه ایثارگران برای جانبازان 25 درصد به بالا و همچنین شهدا و آزادگان 25% و برای جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان دارای شش ماه سابقه جبهه 5 درصد است. همچنین در استفاده از این سهمیه حتما باید داوطلبان 70 درصد نمره کل آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب نماید.

 

بومی گزینی در انتخاب رشته آزمون سراسری 97

متقاضیان لزوما باید بر اساس نوع گزینش ناحیه ای، قطبی، کشوری و استانی انتخاب رشته خود را انجام دهند. در زیر جدول مربوط به استان های هر ناحیه و قطب آورده شده است که می توانید با توجه به استان محل زندگی خود انتخاب رشته را انجام دهید.

ناحیه

استانهای مربوطه

ناحیه یک

تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین

ناحیه دو

آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل

ناحیه سه

اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد

ناحیه چهار

سیستان و بلوچستان-کرمان

ناحیه پنج

بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان

ناحیه شش

کردستان-کرمانشاه-همدان

ناحیه هفت

ایلام-خوزستان و لرستان

ناحیه هشت

خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی

ناحیه نه

گلستان-گیلان و مازندران

 

قطب

استانهای مربوطه

قطب یک

تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین- گلستان-گیلان و مازندران

قطب دو

سیستان و بلوچستان-کرمان- خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی

قطب سه

کردستان-کرمانشاه-همدان- آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل

قطب چهار

اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد- ایلام-خوزستان و لرستان

قطب پنج

بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان

برای کسب اطلاعات بیشتردرمورد زمان انتخاب رشته آزمون سراسری 97 می توانید با مشاوران سایت میهن مشاور تماس حاصل فرمایید.

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۷
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه زمان انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۷

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

هزینه انتخاب رشته
هزینه انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۷

هزینه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 در این بخش خدمت شما ارائه می گردد. متقاضیانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =