نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته تجربی کنکور سال ۹۷

انتخاب رشته تجربی 97 در این بخش از سایت میهن مشاور ارائه می گردد. تعداد داوطلبان آزمون سراسری در رشته تجربی در سال های اخیر و افزایش متقاضیان پذیرش شده در رشته های علوم پزشکی در کنکور سراسری، انتخاب رشته تجربی یکی از مهمترین انتخاب رشته های کنکور سراسری می باشد. دقت کنید که ظرفیت رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی، دامپزشکی و رشته های پیراپزشکی در کشور پایین است و این رشته ها در دانشگاههایی مانند پیام نور و غیر انتفاعی وجود ندارد، بنابراین رقابت برای پذیرش در این رشته بسیار زیاد است.

همراه انتخاب رشته مناسب برای پذیرش در گروه تجربی بسیار مهم  شده است. اطلاع از کلیه ظرفیت های رشته های مختلف در انتخاب رشته تجربی، اطلاع از سهمیه های مختلف کنکور، اطلاع از آینده تحصیلی رشته های مختلف گروه پزشکی و همچنین شرایط پذیرش در هر یک از رشته ها می تواند در امر انتخاب رشته تجربی بسیار کمک کننده باشد.

انتخاب رشته تجربی 97

شرایط قبولی داوطلبان در دانشگاههای مختلف برای گروه تجربی

به اطلاع کلیه داوطلبان تجربی میرسانیم که در همه ی رشته هایی که دارای گزینش روزانه می باشند تمام شرایط بومی گزینی مانند پذیرش ناحیه ای، قطبی و استانی و کشوری وجود دارد و بر طبق شرایط هر دانشگاه این سهمیه رعایت می شود. برای مثال در رشته های پر طرفدار پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی شرایط به این گونه است که 40% هر کد رشته محل به سهمیه آزاد اختصاص دارد و 60% باقیمانده آن به ظرفیت بومی بستگی دارد. در دوره های شبانه شرایط با دوره روزانه فرق میکند و طبق دفترچه انتخاب رشته تجربی، 80% ظرفیت رشته های شبانه به داوطلب بومی استانی اختصاص می یابد و 20% باقیمانده به داوطلبان آزاد تعلق دارد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد در رشته تجربی

نحوه گزینش در دانشگاههای پیام نور و غیر انتفاعی در انتخاب رشته تجربی 97 در کلیه رشته های دانشگاههای پیام نور و غیر انتفاعی در انتخاب رشته تجربی قبولی  متقاضیان در دانشگاه مورد نظر خود بصورت پذیرش بومی ناحیه ای است.

پذیرش رشته های مختلف در ظرفیت های مازاد، خودگردان و مجازی در انتخاب رشته تجربی در کلیه رشته های دانشگاهی در ظرفیت های مازاد، پردیس های خود گردان و رشته های مجازی پذیرش داوطلبان بصورت کشوری انجام می شود بنابراین شرط بومی گزینی در این نوع انتخاب رشته وجود نخواهد داشت.

 

رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی

در انتخاب رشته تجربی 97 پذیرش این مجموعه از رشته ها بصورت بومی ناحیه ای می باشد. بدین معنی که 40% ظرفیت این رشته ها به متقاضیان آزاد و 60% دیگر به داوطلبان یک ناحیه اختصاص دارد. داوطلبان می توانند برای اطلاع از استانهایی که در یک ناحیه وجود دارند جدول زیر را مشاهده نمایند.

ناحیه ها

استانهای مربوط به هر ناحیه

 ناحیه یک

تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین

ناحیه دو

آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل

ناحیه سه

اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد

ناحیه چهار

سیستان و بلوچستان-کرمان

ناحیه پنج

بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان

ناحیه شش

کردستان-کرمانشاه-همدان

ناحیه هفت

ایلام-خوزستان و لرستان

ناحیه هشت

خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی

ناحیه نه

گلستان-گیلان و مازندران

 رشته دامپزشکی در انتخاب رشته تجربی

رشته دامپزشکی در کنکور سراسری دارای شرایط گزینش بومی قطبی است. بدین منظور که 40% ظرفیت این رشته به داوطلبان آزاد و 60% دیگر به داوطلبان یک قطب اختصاص می یابد. داوطلبان می توانند استانهای مربوط به هر قطب را در جدول زیر مشاهده نمایند.

قطب ها

استانهای مربوط به هر قطب

قطب یک

تهران-البرز-زنجان-سمنان-قم-مرکزی-قزوین- گلستان-گیلان و مازندران

قطب دو

سیستان و بلوچستان-کرمان- خراسان رضوی- خراسان شمالی-خراسان جنوبی

قطب سه

کردستان-کرمانشاه-همدان- آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی- اردبیل

قطب چهار

اصفهان-چهارمحال و بختیاری-یزد- ایلام-خوزستان و لرستان

قطب پنج

بوشهر-فارس-کهگیلویه و بویراحمد-هرمزگان

 

رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی در انتخاب رشته تجربی

رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی یکی از رشته هایی است که از طریق کنکور سراسری و بصورت گزینش کشوی از بین متقاضیان کنکور از بین داوطلبان استعداد های درخشان دانشجو می پذیرد. این رشته تنها در دانشگاه تهران پذیرش در مقطع دکتری پیوسته را انجام می دهد. کسانی که دارنده مدال های المپیاد و یا رتبه های برتر کنکور باشند می توانند در این رشته پذیرش شوند که گزینش آنها بعد از مرحله مصاحبه خواهد بود.

پذیرش دانشجو در رشته های پیراپزشکی مانند پرستاری، مامائی، اتاق عمل و هوشبری

نحوه پذیرش در رشته هایی مانند پرستاری، مامائی، هوشبری و اتاق عمل بصورت پذیرش بومی استانی می باشد. گزینش در این رشته ها بدین صورت است که 20 % ظرفیت به متقاضیان سهمیه آزاد و 80 % آن به متقاضیان استان مربوطه تعلق میگیرد.

در انتخاب رشته تجربی این نکته در نظر داشته باشین که اکنون در کشورمان شرایط بازار کار در رشته های مرتبط با علوم پزشکی دارای شرایط مساعدتری برای تحصیل و کار می باشند. در این رشته ها بخش آموزش های تجربی و عملی سهم زیادی را دارند و متقاضیان بعد از طی دوران تحصیل سریع وارد بازار کار در محیط های مربوط به درمان و بالین جذب می شوند. از جمله این رشته ها می توان به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، هوشبری و اتاق عمل، پرستاری و مامائی، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی و فیزیوتراپی و دیگر رشته های گروه پیراپزشکی اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتردرمورد انتخاب رشته تجربی 97 می توانید با مشاوران سایت میهن مشاورتماس حاصل فرمایید.

انتخاب رشته تجربی کنکور سال ۹۷
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه انتخاب رشته تجربی کنکور سال ۹۷

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

صندلی پزشکی
خرید صندلی پزشکی ۹۷

خرید صندلی پزشکی 97 در این بخش برای شما توضیح داده خواهد شد. حتما بعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =