نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
تغییر رشته در کارشناسی ارشد

تغییر رشته در کارشناسی ارشد

تغییر رشته در کارشناسی ارشد یکی از مسائلی است که به دلایل مختلف از سوی برخی از دانشجویان اتفاق می افتد. ممکن است پس از ورود دانشجویان به دانشگاه، اتفاقاتی رخ دهد که باعث  این فکردر دانشجو شود که او می‌تواند در رشته دیگری عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. این امر، بسیار محتمل و شدنی است و برخی از دانشجویان در ترم‌های اول تحصیلی به این فکر می‌افتند که تغییر رشته دهند.در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط تغییر رشته در کارشناسی ارشد بپردازیم.

تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه

دلایل تغییر رشته کارشناسی ارشد 97

یکی از سوالاتی که در هنگام تغییر رشته ذهن متقاضی را به خود درگیر میکند این مشکل است  آیا رشته جدید را دوست دارم ؟ مزایا و معایب این تغییر رشته برای من چیست ؟ آیا می توانم در رشته جدید موفق باشم ؟ با توجه به تفاوت رشته کارشناسی با کارشناسی ارشد آیا از عهده  گذراندن دروس تخصصی رشته جدید بر میایم؟این تغییر رشته آیا برای آینده شغلی من می تواند مفید باشد و ده ها سوال دیگر  که موقع شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در رشته جدید در ذهن داوطلبان نقش پیدا میکند.

اقدامات لازم در تغییر رشته در کارشناسی ارشد 97

ابتدا ما به اینکته بسیار مهم توجه داشته باشید  که از رشته جدید اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید یکی از عوامل موفقیت در تغییر رشته کارشناسی به کارشناسی ارشد داشتن منابع خوب و دقیق است  در این مرحله شما باید  منابع آموزشی و کتب درسی رشته جدید را تهیه کنید و نسبت به مطالعه دروس جدید رشته خود اقدام فرمایید . در این باره به شما توصیه میکنیم متن دقیق منابعی که سازمان سنجش برای هر رشته معین میکند را به دقت مطالعه فرمایید و برای آزمودن خود به جواب دادن سوالات کنکور سال های گذشته در رشته جدید بپردازید. دراین مرحله کتب تستی جامع می تواند مفید باشد این کتب با جمع آوری کنکورهای سال های گذشته به  داوطلبان کمک میکنند تا دانش و آموخته های خود را با جواب دادن به این کنکورها بیازمایند .

 از دیگر مسایلی که میتواند در موفقیت انتخاب رشته متقاضیان موثر باشد صحبت با رتبه های برتر کنکورهای سال های گذشته است . این افراد از آنجایی که این مسیر را طی کرده اند می توانند راهنمای خوبی برای شما داوطلب تغییر رشته کارشناسی ارشد باشند.

یک نکته ی قابل توجه این است که ممکن است رشته ی مورد علاقه شما در مقطع ارشد شامل چندین گرایش باشد که در هرگرایش ضرایب دروس امتحانی متفاوت می باشد ودر نوع درس خواندن شما برای کنکور کارشناسی ارشد تفاوت میکند.

تذکر خیلی مهم درباره گرایش انتخابی این است که اگر شما میخواهید ادامه تحصیل در دوره دکتری را داشته باشید باید به دقت گرایش خود را انتخاب کنید چون گرایش شما در دوره دکتری باید مرتبط با دوره ارشد باشد . از آنجایی که آزمون دکتری مصاحبه ای نیز دارد یکسان نبودن گرایش انتخابی با گرایش ارشد امتیاز منفی را در موقع مصاحبه به همراه خواهد داشت.یکی دیگر از مسائل متقاضیان  در خصوص تغییر رشته کارشناسی ارشد این است که آیا در رشته جدید می توانند موفق شوند باتوجه به اینکه رشته ناهماهنگ با دوره کارشناسی داشته اند باید خدمت این گروه از متقاضیان عرض کنیم که در موقع پذیرفته شدن در کارشناسی ارشد در شروع تحصیل با تشخیص گروه آموزشی مربوطه تعدادی واحد پیشنیاز جهت آمادگی برای رشته جدید خواهید گذراند پس نگران این موضوع نباشید.

تغییر گرایش در کارشناسی ارشد 97

از آنجا که تغییر رشته و گرایش توسط دانشگاه انجام می شود دانشجویان ارشد می بایست بعد از گذراندن 2 ترم تحصیلی و ارائه مجوز از معاونت آموزشی  دانشگاه  نسبت به تغییر گرایش اقدام نمایند و در مرحله تکمیل ظرفیت به مندرجات موجود در دفترچه انتخاب رشته توجه  اقدام نمایند. بدیهی است که اگر در گرایش جدید پذیرفته شدید ادامه تحصیل در گرایش و دانشگاه قبلی لغو  خواهند شد.

لیست گرایش ها ارشد مهندسی صنایع

برای کسب اطلاعات بیشتردرمورد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می توانید با مشاوران سایت میهن مشاور تماس حاصل فرمایید.

تغییر رشته در کارشناسی ارشد
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه تغییر رشته در کارشناسی ارشد

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

ثبت نام کارشناسی ارشد
زمان ثبت نام کارشناسی ارشد

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد 97 در آذر ماه 96 انجام می گردد. طبق اعلام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =