نیاز به راهنمایی دارید؟ با ما تماس بگیرید...
نیاز به راهنمایی دارید؟ تماس بگیرید

شماره تماس از تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۳ -۰۲۱

سرخط خبرها
سهمیه شاهد در کنکور

تاثیر سهمیه شاهد در کنکور سال ۹۷

تاثیر سهمیه شاهد در کنکور 97 شامل بخشی از سهمیه جامعه ایثارگری می شود. در حال حاضر بر اساس قانون جامعه ایثارگری ( خانواده شهداء ـ جانبازان وخانواده آنها ـ آزادگان و خانواده آنها ) در آزمونهای ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در مقاطع مختلف از سه سهمیه قانونی شاهد، رزمندگان و خانواده شهدا استفاده می‌کنند. در این مقاله از سایت میهن مشاور قصد داریم تا در رابطه با تاثیر سهمیه شاهد در کنکور و انواع سهمیه های کنکور صحبت کنیم.

تاثیر سهمیه شاهد در کنکور 97

۱ـ سهمیه ۵% شاهد در آزمون سراسری

سهمیه شاهد در آزمون سراسری به صورت ۵% اضافه بر ظرفیت کل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهت راحت تر شدن ورود فرزندان شهداء ، جانبازان بالای ۷۰% ، فرزندان جانبازان ۵۰% و بالاتر و فرزندان آزادگان در دانشگاه ها در نظرگرفته شده است. این سهمیه برطبق فرمان رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی مبنی بر رسیدگی هرچه بیشتر به امور تحصیلی فرزندان شاهد در تاریخ ۲/۱۱/۶۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. سهمیه شاهد فقط درآزمون سراسری سازمان سنجش تاثیر دارد، متقاضیان  سهمیه شاهد جهت قبولی در رشته مورد نظر باید حداقل ۷۵% نمره “آخرین” فرد قبول شده سهمیه آزاد را کسب کرده باشند (مثلا اگر آخرین فرد پذیرفته شده با نمره 160 از 200 پذیرفته شده باشد، سهمیه شاهد با نمره 120 از 200 در همان رشته پذیرفته خواهد شد) ، کلیه داوطلبان مشمول این  سهمیه در سهمیه رزمندگان هم گزینش می‌شوند.

 این نکته را مورد توجه قرار دهید : فرزندان و همسران جانبازان ۲۵% تا ۴۹% در آزمونهای سازمان سنجش سهمیه ندارند. فقط وقتی که در آزمون سراسری سازمان سنجش مجاز به انتخاب رشته شوند با درخواست خود در باقی‌مانده اضافه ظرفیت سهمیه ۵% شاهد گزینش خواهند شد.

برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد سهمیه شاهد در آزمون سراسری 97 و تاثیر سهمیه شاهد در کنکور 97 می توانید با مشاوران سایت میهن مشاور از طریق تلفن با شماره 02170705003 تماس حاصل فرمایید.

۲ـ سهمیه رزمندگان در کنکور 97

این سهمیه تحت عنوان عمومی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب درتاریخ ۳۰/۱۱/۶۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و دوباره در تاریخهای ۱۱/۹/۷۱ و ۹/۵/۷۳ مورد اصلاح قرار گرفته است. بر طبق  این قانون ۴۰% از ظرفیت مراکز عالی در آزمون سراسری ، کاردانی پیوسته ، جامع علمی کاربردی ، کاردانی به کارشناسی( با کسب حداقل ۷۵% نمره آخرین فرد پذیرفته شده عادی ) و همچنین۲۰% ظرفیت دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و بالاتر(با کسب ۸۰% نمره فرد پذیرفته شده عادی) به واجدین شرایط اختصاص داده میشود . مشمولین این سهمیه عبارتند از : دارندگان سهمیه شاهد، آزادگان و همسران آنها، جانبازان ۲۵ % تا ۶۹ %،همسران جانبازان ۵۰ % و با لا تر، همسران شهدا

در آزمونهای دانشگاه آزاد اسلامی سهمیه رزمندگان با ظرفیت ۴۰% در آزمون سراسری و ۲۰% در آزمون تحصیلات تکمیلی این دانشگاه اعمال میشود.

توجه: فرزندان وهمسران جانبازان ۲۵% تا ۴۹% فقط یک بار میتوانند در آزمونهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در یکی از مقاطع تحصیلی  از سهمیه استفاده کنند.

۳ـ سهمیه خانواده شهداء در آزمون 97

براساس این سهمیه که مصوب مورخ ۲۲/۱۱/۶۳ و ۳۰/۱۱/۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد خانواده ی درجه اول شهداء شامل برادران و خواهران و والدین شهداء می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. مقدار ظرفیت این سهمیه ثابت نیست و هرساله به نسبت تعداد متقاضیان خانواده شهداء به کل داوطلبان در هر کد رشته، ظرفیت خاصی را به خود اختصاص می‌دهد حدنصاب لازم در این سهمیه ۸۵% نمره داوطلب قبولی بدون سهمیه در هر رشته محل می‌باشد. این سهمیه فقط در آزمون سراسری و آزمونهای کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی حرفه ای و نیز مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته دانشگاههای جامع علمی کاربردی و پیام نور تاثیر دارد.

زمان ثبت نام مدارس شاهد

برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد سهمیه شاهد در آزمون سراسری 97 و تاثیر آن در کنکور 97 می توانید با مشاوران سایت میهن مشاور تماس حاصل فرمایید.

تاثیر سهمیه شاهد در کنکور سال ۹۷
5 (100%) 1 vote

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه شاهد در کنکور سال ۹۷

ازخط ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071613 تماس بگیرید
همچنین میتوانید با شماره 70705003-021 نیز تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

صندلی پزشکی
خرید صندلی پزشکی ۹۷

خرید صندلی پزشکی 97 در این بخش برای شما توضیح داده خواهد شد. حتما بعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =